blog.tmch.pl

Zupa dyniowo-soczewicowa

Zupę dyniową można przyrządzić na dziesiątki sposobów. Ten przepis jest wzbogacony soczewicą, co czyni go pełnowartościowym, jednogarnkowym posiłkiem.

Dynia

Dietetyka chińska postrzega ją jako warzywo należące do Przemiany Ziemi o termice neutralnej. Pomiędzy niektórymi odmianami są małe wahania termiczne...

Dyniowy krem z wędzonym twarogiem

Dynia nadal króluje. Tym razem z moim ulubionym wędzonym akcentem. Zamiast twarogu można użyć wędzonego tofu.

Prosty chleb pieczony wg 5 przemian

Chociaż nie lubię słodyczy, to uwielbiam złożone węglowodany w postaci zbóż i ich przertworów.

Tabele produktów żywnościowych

Jeśli gotujecie wg 5 przemian, a nie pamiętacie w jakiej przemianie znajdują się poszczególne produkty, to zachęcam do korzystania z tabel. Mają wygodna wyszukiwarkę.

Pizza wg 5 przemian

Pizzę przyrządzam z zaledwie z odrobiną sera koziego (można w ogóle pominąć) i bukietem przypraw w zwiazku z czym nie stanowi ona ryzyka zaśluzowania organizmu.

Poori

Uwielbiam te nadymające się placki smażone w rozgrzanym ghee lub oleju (używam rzepakowego, tłoczonego na zimno).

Dal - zupa soczewicowa

Soczewica jest bardzo łagodnym strączkiem, bez problemów strawią ją nawet osoby nie tolerujące fasoli.

Placek z warzywami wg 5 przemian

Dzisiejsze danie ma neutralną, lekko ciepłą termikę. Jest odżywcze i nawilżające.

Paprykarz jaglano sojowy wg 5 przemian

Pasty do chleba przygotowuje się szybko, można je trzymać kilka dni w lodówce, są zdecydowanie lepsze i zdrowsze niż pasty i pasztety z puszek.

06-02-2013 17:16 | Pory roku | komentarzy: 2

Dynia jest 'zdrowa', to powszechnie znana prawda. Patrząc na nią z punktu widzenia wiedzy zachodniej dynia ma sporo karotenu, witaminy z grupy B, zawiera dobroczynny dla jelit błonnik, szereg mikroelementów, a dodatkowo jest niskokaloryczna.

Dietetyka chińska postrzega ją jako warzywo należące do Przemiany Ziemi o termice neutralnej. Pomiędzy niektórymi odmianami są małe wahania termiczne, olbrzymia jest nieco chłodniejsza, hokkaido cieplejsza.

Dynię możemy przygotować na różne sposoby, pieczona lub w postaci zupy z ciepłymi, aromatycznymi przyprawami będzie wzmacniać nasze Centrum czyli Śledzionę i Żołądek. To wspaniałe warzywo odżywi nasze Qi, wesprze odbudowę krwi, a także wzmocni Jin Ye, czyli wewnętrzne płyny.

Jeśli dynię przygotujemy na sposób yin czyli gotowaną chłodnymi warzywami i doprawioną takimiż ziołami, wtedy będzie miała działanie wyraźnie odświeżające, usuwające gorąco z naszego wnętrza z silniejszym nastawieniem na nawilżenie wnętrza. Tego typu dania będą dobre dla osób z gorącym żołądkiem, bardzo ruchliwych, pobudliwych, mających nienaturalnie czerwone usta.

Jeżeli należymy do grupy bladoustych, mamy skłonność do zastojów pokarmowych, odczucia przepełnienia pod zebrami warto abyśmy przyprawili dynię na sposób nieco cieplejszy używając czarnej gorczycy, świeżego imbiru, kuminu. Jednak pamiętajmy, że nawet mając dosyć chłodną konstytucję nie możemy przesadzać z ogrzewającymi posiłkami, wzmacnianie aspektów yang w organizmie musi zachodzić harmonijnie czyli powoli i przez dłuższy czas. Duży ogień (gorące pożywienie) szybko spala substancję (krew, wewnętrzne płyny, yin), niewielki płomień przyjemnie grzeje przez długi czas.

Pestki dyni, to nasza europejska przekąska ale jednocześnie cenny lek w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Nan Gua Zi, bo taką nazwę noszą pestki dyni w ziołolecznictwie chińskim, wraz z innymi ziołami jest świetnym środkiem przeciw pasożytniczym. Ich smak jest słodki, lekko gorzki, a termika neutralna. Oprócz zdolności wydalania pasożytów (tasiemce, obleńce, przywry) i łagodzenia bólu związanego z nimi, pestki dyni poprawiają metabolizm płynów. Zalecany dla kobiet po porodzie w celu pobudzenia laktacji i uwolnienia zastałych płynów w postaci obrzęków stóp i dłoni.
Biorąc pod uwagę powyższe właściwości pestek dyni, oczywistym staje się wykorzystywanie ich w profilaktyce zdrowia prostaty u mężczyzn.

Być może zainteresują Cię inne wpisy o podobnej tematyce:

Przedwiośnie - czas przejściowy - DOJO

Komentarze:

09-12-2014 14:25 | autor: Dejek
hmm nie można uogólniać tak bardzo. 2 rodzaje nasion/orzeszków dadzą różne efekty.

"trawienie".... czyli co? czy ślina? ziemia => żołądek? niedokwaśność? nie dość ciepły?
a może ogień? i wchłanianie/praca enzymów/żyjątek w jelicie cienkim? (to bez sensu, nie mam objawów nadmiaru gorąca, raczej zaśluzowany wychłodzony metal).
Zastanawiam się nad naturą dyni, gdyż w wielu źródłach spotkałem się że jest dobra przy nadmiarze śluzu, jednak działań możliwych jest kilka. Jeśli wpływa na wydzielanie nowej wilgoci, to znaczy że po prostu wpływa na "rozrzedzanie go", więc i ułatwia przez to usuwanie? Nie działa więc wychładzająco jak alkohol? (przez wyprowadzanie ciepła na zewnątrz?)
09-12-2014 14:53 | autor: Dosia

Można uogólniać jesli to ma sens.

Wszystykie nasiona/orzechy są tłuste, aby trawić tłuszcze potrzebujemy dobrej jakości żółci. Jeśli danego pokarmu nie trawimy należycie powstaje jakaś forma wilgoci. Stąd moje uogólnienie na potrzeby przykładu.
Wilgoć leczy się produktami aromatycznymi, one ją transformują. Nasiona dyni są z natury neutralne w stronę ciepłego i wskazane u osób z wilgocią, jednak jak wszystkie odżywcze pokarmy w małych ilościach (kluczowa informacja) i najlepiej w towarzystwie produków aromatycznych i wiatropędnych (np. nasiona kopru włoskiego przy chłodnej konstytucji). To co jest odżywcze jest ciężkie, co ciężkie ma skłonność to opadania na dno i do stagnacji, stąd w/w połączenia.

 

 

08-12-2014 23:28 | autor: Dejek
mam pytanko odnośnie pestek - jak sobie troche podjem, wydziela sie duzo wilgoci w plucach i gardle; Czy jest to wyprowadzanie śluzu z wewnątrz na zewnątrz? czy też po prostu produkowanie nowego?
09-12-2014 08:22 | autor: Dosia

Orzechy i pestki są bardzo odżywcze, a w związku z tym ciężej strawne. Przy osłabionym trawieniu mogą pojawiać się takie obwiawy - czyli to produkowanie nowej wilgoci. Orzechy i pestki warto lekko podprażyć przed spożyciem i jeść je tylko w bardzo małych ilosciach.

Napisz komentarz:

Imię / nick:
Adres e-mail: (nie będzie publikowany)
Treść: