blog.tmch.pl

Zupa dyniowo-soczewicowa

Zupę dyniową można przyrządzić na dziesiątki sposobów. Ten przepis jest wzbogacony soczewicą, co czyni go pełnowartościowym, jednogarnkowym posiłkiem.

Dynia

Dietetyka chińska postrzega ją jako warzywo należące do Przemiany Ziemi o termice neutralnej. Pomiędzy niektórymi odmianami są małe wahania termiczne...

Dyniowy krem z wędzonym twarogiem

Dynia nadal króluje. Tym razem z moim ulubionym wędzonym akcentem. Zamiast twarogu można użyć wędzonego tofu.

Prosty chleb pieczony wg 5 przemian

Chociaż nie lubię słodyczy, to uwielbiam złożone węglowodany w postaci zbóż i ich przertworów.

Tabele produktów żywnościowych

Jeśli gotujecie wg 5 przemian, a nie pamiętacie w jakiej przemianie znajdują się poszczególne produkty, to zachęcam do korzystania z tabel. Mają wygodna wyszukiwarkę.

Pizza wg 5 przemian

Pizzę przyrządzam z zaledwie z odrobiną sera koziego (można w ogóle pominąć) i bukietem przypraw w zwiazku z czym nie stanowi ona ryzyka zaśluzowania organizmu.

Poori

Uwielbiam te nadymające się placki smażone w rozgrzanym ghee lub oleju (używam rzepakowego, tłoczonego na zimno).

Dal - zupa soczewicowa

Soczewica jest bardzo łagodnym strączkiem, bez problemów strawią ją nawet osoby nie tolerujące fasoli.

Placek z warzywami wg 5 przemian

Dzisiejsze danie ma neutralną, lekko ciepłą termikę. Jest odżywcze i nawilżające.

Paprykarz jaglano sojowy wg 5 przemian

Pasty do chleba przygotowuje się szybko, można je trzymać kilka dni w lodówce, są zdecydowanie lepsze i zdrowsze niż pasty i pasztety z puszek.

O blogu, o mnie

Blog powstał z myślą o osobach, które dzielą ze mną zainteresowania oraz moich klientach, którzy mam nadzieję znajdą na nim wiele inspiracji na temat sposobu odżywiania, jaki im zalecam.

Od dzieciństwa lubiłam się opiekować ludźmi (byłam najstarszym dzieckiem w bliższej i dalszej rodzinie), a od czasów nastoletności interesowałam się naturalnymi sposobami poprawy zdrowia. Wypowiadając się "pół żartem, pół serio" mogę stwierdzić, że to medycyna naturalna wybrała mnie, a nie ja ją ;)

Postaram się przybliżyć idee TMCh, które są oparte na holistycznym postrzeganiu człowieka i otaczajacej go rzeczywistości. Zaznaczam jednak, że nie mam akademickiego wykształcenia medycznego. Całą swoją wiedzę zdobyłam dzięki szczodrości moich nauczycieli, przeczytanym książkom i skryptom oraz własnej praktyce terapeutycznej. Moi główni nauczyciele, to Mathias Hunecke i Cloude Diolosa jestem im niezwykle wdzięczna za wnikliwe zrozumienie  i jasne przekazywanie czasem bardzo zawiłych meandrów tej starożytnej wiedzy.

W chwili obecnej w Polsce sprawa medycyny naturalnej nie ma właściwych uregulowań prawnych. Medycyna chińska, która wymaga wielu lat nauki i prawdziwego poświęcenia pomieszkuje w jednym worku z wróżeniem z fusów, nad czym bardzo boleję. W wielu krajach Europy zachodniej wykonywanie zawodu teraputy TMCh jest objęte ślisłymi kryteriami (odpowiednia liczba godzin teorii i praktyki, egzaminy). Czy Polska zmierza w tę stronę? Mam nadzieję, że tak. Kilka lat temu powstało Polskie Towarzystwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, które skupia terapeutów i sympatyków TMCh. Wiem, że stara się ono o właściwą pozycję tej starożytnej sztuki leczniczej.

Zanim zaczęłam uczyć się TMCh skonczyłam 2 letni kurs masażu oraz inne kursy z zakresu medycyny naturalnej. Natępnie ukończyłam 4 letnie szkolenie z zakresu podstaw TMCh, potem 3 letnie z zakresu diagnostyki róznicowej dla zaawansowanych, a także szereg szkoleń tematycznych z zakresu akupunktury i ziołecznictwa chińskiego. W porównaniu do siebie sprzed kilkunastu lat mam ogrom wiedzy, jednak ustawiając się obok celu, do którego dążę, jestem wciąż na przedsionku prawdziwego profesjonalizmu. Brakuje mi kilkuletniej praktyki u boku mistrza-lekarza TMCh. Oczywiście korzystam z superwizji i cały czas się doszkalam, jednak nadal szereg chorób znam tylko z teorii. Pomagam na tyle, na ilę potrafię. Obecnie moi klienci, to najcenniejsi nauczyciele.

Moją duchową miłością jest joga, starożytna dyscyplina związana z samopoznaniem i harmonijnym, zdrowym stylem zycia. Ostatecznym jej celem jest samorealizacja. Drogą do niej są ćwiczenia oddechowe, fizyczne, medytacja oraz utrzymywanie  właściwej postawy w życiu codziennym. Szczere praktykowanie jogi w krótkim czasie daje pozytywne efekty w postaci redukcji napięć i stresu, zwiększenia witalności i jasnosci umysłu. Poprzez medytację, ćwiczenie asan i pranajam oczyszczamy, udrażniamy kanały energetyczne płynące w naszym ciele. Lubię obserwować i analizować te procesy z punktu widzenia TMCh. Od czasu do czasu będę się dzieliła moimi spostrzeżeniami.

Mój pierwszy zawód - grafik komputerowy, wskazuje na moje zamiłowanie do estetyki. Mam ogromną słabość do antyków i staroci, nie trudno się domysleć, że ochoczo gromadzę stare srebra, porcelanę itp. Z przyjemnością wykorzystam je podczas robienia zdjęć (niestety w tej materii nie jestem profesjonalistką) do działu kulinarnego.

Zapraszam do mam nadzieję, pożytecznej lektury i w miarę potrzeby kontaktu ze mną.