blog.tmch.pl

Zupa dyniowo-soczewicowa

Zupę dyniową można przyrządzić na dziesiątki sposobów. Ten przepis jest wzbogacony soczewicą, co czyni go pełnowartościowym, jednogarnkowym posiłkiem.

Dynia

Dietetyka chińska postrzega ją jako warzywo należące do Przemiany Ziemi o termice neutralnej. Pomiędzy niektórymi odmianami są małe wahania termiczne...

Dyniowy krem z wędzonym twarogiem

Dynia nadal króluje. Tym razem z moim ulubionym wędzonym akcentem. Zamiast twarogu można użyć wędzonego tofu.

Prosty chleb pieczony wg 5 przemian

Chociaż nie lubię słodyczy, to uwielbiam złożone węglowodany w postaci zbóż i ich przertworów.

Tabele produktów żywnościowych

Jeśli gotujecie wg 5 przemian, a nie pamiętacie w jakiej przemianie znajdują się poszczególne produkty, to zachęcam do korzystania z tabel. Mają wygodna wyszukiwarkę.

Pizza wg 5 przemian

Pizzę przyrządzam z zaledwie z odrobiną sera koziego (można w ogóle pominąć) i bukietem przypraw w zwiazku z czym nie stanowi ona ryzyka zaśluzowania organizmu.

Poori

Uwielbiam te nadymające się placki smażone w rozgrzanym ghee lub oleju (używam rzepakowego, tłoczonego na zimno).

Dal - zupa soczewicowa

Soczewica jest bardzo łagodnym strączkiem, bez problemów strawią ją nawet osoby nie tolerujące fasoli.

Placek z warzywami wg 5 przemian

Dzisiejsze danie ma neutralną, lekko ciepłą termikę. Jest odżywcze i nawilżające.

Paprykarz jaglano sojowy wg 5 przemian

Pasty do chleba przygotowuje się szybko, można je trzymać kilka dni w lodówce, są zdecydowanie lepsze i zdrowsze niż pasty i pasztety z puszek.

05-02-2013 20:24 | Inne | komentarzy: 3

Jeden z moich wewnetrznych wizerunków ;)Dzień dobry wszystkim :)
Pierwszy post na pierwszym w życiu blogu jest nieco tremujący, mimo, że piszę go zaciszu własnego gabinetu.
Po wielu oporach skutkujacych konkluzją 'czy potrafię konsekwentnie tworzyć rzeczywiście przydatny blog?' zdecydowałam się na przedwiośniu na to przedsięwzięcie. Będę dzieliła się z Wami drobnymi wskazówkami z zakresu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w szczególności z dietetyki wg 5 przemian.

Zawodowo jestem terapeutką TMCh w związku z tym trafiają do mnie ludzie, którzy potrzebują zmienić swoją dietę w sposób diametralny. Oczywiście polecam im książki, daję ogólne wskazówki żywieniowe, jednak część osób domaga się polecanych przeze mnie przepisów. Zamiast jak do tej pory wysyłać je droga mailową, będą umieszczane tutaj. Postaram się aby każde danie było okraszone krótkimi informacjami na temat jego termiki i ogólnego sposobu działania na organizm w zakresie dietetyki chińskiej.
Ponieważ sama nie jem mięsa, to siłą rzeczy będę się dzieliła przepisami wegetariańskimi. Chcę tu zaznaczyć, że dietetyka chińska nie wyklucza spożywania mięsa, uważa je za cenny, bardzo odżywczy pokarm, jednak zaleca spożywanie go w bardzo umiarkowanych ilościach. Jeśli będzie taka potrzeba odniosę się szczegółowo do konkretnych rodzajów mięsa i stosowania go w diecie.
Zapraszam do komentowania, zadawania pytań i proponowania tematów. W miarę moich możliwości postaram się odpowiedzieć na wszystkie posty i e-maile.
 

Komentarze:

07-02-2013 08:45 | autor: Aleksandra
Dziękuję:) Ja również czekałam na takie miejsce w Internecie i na pewno będę tu częstym gościem. Tym, bardziej, że wiem, że to co robisz jest Twoją pasją pogłębioną dużą wiedzą. Może właśnie dzięki Tobie i tej stronie nauczę się mądrze gotować. Szkoda, że Gdynia jest tak daleko od Sosnowca i nie mogę do Ciebie przyjechać osobiście:(
07-02-2013 09:00 | autor: Dosia

Cieszę się i zapraszam.
Osobiście również żałuję, że Sosnowiec nie leży bliżej morza ;)
 

06-02-2013 09:02 | autor: Joanna
Witaj - gratuluję odwagi, będę trzymała kciuki za "konsekwentne tworzenie rzeczywiście przydatnego bloga". Bardzo się cieszę, że zaczęłaś bo to co zrobiłaś jest ciekawe, bardzo przyjemne (podoba mi się estetyka strony) i bardzo potrzebne. To fajne, że będę mogła od początku śledzić bloga ( i w tym miejscu obiecuję sobie, że będę to robić konsekwentnie:)). Dziękuję bardzo ! PS Jestem osobą, która chętnie poczyta o mięsie w diecie - jakie, kiedy i ile.
06-02-2013 23:38 | autor: Dosia

Joanna :)
dziekuję za ciepłe słowa, dodają otuchy.
Za jakiś czas napiszę specjalnie dla ciebie o mięsie.

05-02-2013 23:15 | autor: ajlowiuuu
Bardzo się cieszę. Długo czekałam na takie miejsce w Internecie. Dziękuję!
06-02-2013 23:38 | autor: Dosia

:)

Napisz komentarz:

Imię / nick:
Adres e-mail: (nie będzie publikowany)
Treść: