Zupę dyniową można przyrządzić na dziesiątki sposobów. Ten przepis jest wzbogacony soczewicą, co czyni go pełnowartościowym, jednogarnkowym posiłkiem.
Początki mojego bloga zbiegły się z przedwiośniem, czasem w którym stary cykl pozostaje za nami, a w nas i wokół nas klaruje się właśnie nowa jakość.
Z powodu zmian klimatycznych, które są związane z przechodzeniem jednej pory roku w drugą nasz organizm jest narażony na niestabilność. W tradycji chińskiej okres pomiędzy poszczególnymi porami roku nazywa się dojo (centrum). W czasie dojo króluje przemiana Ziemi, to chwile spokojnego przechodzenia z jednej pory roku w drugą. Pora Środka, to dobry czas dla wzmacniania organów i funkcji przynależących do tego elementu czyli Śledziony i Żołądka, a co za tym idzie funkcji transportu i transformacji.
Możemy przy tej okazji pomyśleć o żywności, która posiada naturalny smak słodki o odcieniach żółtego i aromatycznych (ale nie ostrych) przyprawach. Wskazane będą potrawy ze zbóż, szczególnie kaszy jaglanej, słodkich warzyw i strączków itp. Osoby jedzące mięso powinny w tym czasie ograniczyć je do gotowanej wołowiny, korzystnie byłoby zrobić sobie kilkudniową dietę zbożowo-warzywną. Wegetarianie podczas dojo powinni swoje posiłki koncentrować wokół kaszy jaglanej (osoby ze skłonnością do wewnętrznej wilgoci niech podprażają wszystkie zboża), całkowicie wyeliminować mleko i jego przetwory. Dania niech będą okraszone naturalnymi, tłoczonymi na zimno olejami oraz ghee (klarowane masło) i doprawione pachnącymi ziołami. Należy unikać wszelkich skrajności również smaku skrajnie słodkiego, bowiem powoduje on wilgoć, której mamy w nadmiarze w porach dojo. Oczywiście są to pobieżne, ogólne informacje, które należy dopasować do własnej konstytucji i stylu życia.
Pory roku w kalendarzu chińskim różnią się od tych przyjętych w zachodnim astronomicznym podziale roku. Przesilenie wiosenne i jesienne, to odpowiednio półmetek wiosny i jesieni w kalendarzu chińskim. Wg niego pory roku mają po ok 73 dni, a oddziela je rzeczony ok. 18 dniowy czas dojo.
Wiosenne dojo jest szczególne, bowiem jest związane z nowym cyklem astrologicznym. W tym czasie rozpoczyna się chiński Nowy Rok (w obecnym roku znak wodnego węża).
W przyrodzie, podczas dojo energia przyjmuje ruch zwrotny. Teraz kiedy mamy za sobą Zimę czyli Wielkie Yin (spokój, esencjonalizacja mądrości i sił wewnętrznych) nadszedł czas zmiany kierunku energii, po obecnym dojo przyjdzie Wiosna, czyli Małe Yin. Teraz wraz z przyrodą zaczynamy się budzić z zimowego snu.
Wiedza o czasie przejściowym między porami roku, a także o jakościach każdej z nich daje nam możliwość delikatnego przygotowania się do danego sezonu i w ten sposób zapobiec wpływom wywołującym choroby każdej z pór roku czyli: wiosną - Wiatru, latem - Gorąca, jesienią - Suchości, zimą - Zimna.
Wkrótce napiszę więcej o porach roku w tym i o nadchodzącej wiośnie.
Komentarze:
Mam pytanie ...Kiedy dokładnie zaczyna się wiosna według TMC?
21 marca ?????????????
Pozdrawiam :)
Dziekuję :)
Wiosna chińska rozpoczęła się w połowie lutego.
Kinga,
miło mi :)
Pzepraszam za duże Ć, małe jest nieaktywne na moim laptopie
Wysokie ciśnienie może wynikać z nadmiaru i z niedoboru w organiźmie. Za mało danych, by wydać opinię ;)