blog.tmch.pl

Zupa dyniowo-soczewicowa

Zupę dyniową można przyrządzić na dziesiątki sposobów. Ten przepis jest wzbogacony soczewicą, co czyni go pełnowartościowym, jednogarnkowym posiłkiem.

Dynia

Dietetyka chińska postrzega ją jako warzywo należące do Przemiany Ziemi o termice neutralnej. Pomiędzy niektórymi odmianami są małe wahania termiczne...

Dyniowy krem z wędzonym twarogiem

Dynia nadal króluje. Tym razem z moim ulubionym wędzonym akcentem. Zamiast twarogu można użyć wędzonego tofu.

Prosty chleb pieczony wg 5 przemian

Chociaż nie lubię słodyczy, to uwielbiam złożone węglowodany w postaci zbóż i ich przertworów.

Tabele produktów żywnościowych

Jeśli gotujecie wg 5 przemian, a nie pamiętacie w jakiej przemianie znajdują się poszczególne produkty, to zachęcam do korzystania z tabel. Mają wygodna wyszukiwarkę.

Pizza wg 5 przemian

Pizzę przyrządzam z zaledwie z odrobiną sera koziego (można w ogóle pominąć) i bukietem przypraw w zwiazku z czym nie stanowi ona ryzyka zaśluzowania organizmu.

Poori

Uwielbiam te nadymające się placki smażone w rozgrzanym ghee lub oleju (używam rzepakowego, tłoczonego na zimno).

Dal - zupa soczewicowa

Soczewica jest bardzo łagodnym strączkiem, bez problemów strawią ją nawet osoby nie tolerujące fasoli.

Placek z warzywami wg 5 przemian

Dzisiejsze danie ma neutralną, lekko ciepłą termikę. Jest odżywcze i nawilżające.

Paprykarz jaglano sojowy wg 5 przemian

Pasty do chleba przygotowuje się szybko, można je trzymać kilka dni w lodówce, są zdecydowanie lepsze i zdrowsze niż pasty i pasztety z puszek.

26-02-2013 15:16 | Trochę teorii | komentarzy: 1

LaoziFilozoficznym podłożem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest Taoizm i Konfucjanizm.
Taoizm zawsze był i jest do dziś sposobem życia, którego celem jest poznanie Rzeczywistości leżącej u podstaw wszystkiego, zaś konsekwencją tego procesu jest połączenie się z Nią w Jedno. Ta Rzeczywistość utożsamiana jest z najwyższą świadomością, życiodajną energią,  w innych częściach świata nazwana Bogiem, Naturą Buddy, Uniwersum, w starożytnych Chinach została nazwana Tao, czyli Drogą, Ścieżką – czymś, czego należy osobiście i w pełni doświadczyć.
Droga lub Ścieżka sugeruje podróż, ruch, działanie, czyli dynamikę procesu, w wyniku którego praktykujący dociera do Prawdziwej Rzeczywistości. Będąc w Drodze dążymy do zachowania równowagi między codzienną przyziemnością a duchowym - niebiańskim aspektem życia człowieka.

Chińska filozofia lecznicza odnosi się przede wszystkim do poznania natury i zachowania człowieka w akceptacji oraz zrozumieniu jego umiejscowienia w konkretnym miejscu i czasie. Istotę ludzką widzi jako nierozłączną część przyrody.
Zgodnie z tym wszystkie przemiany zachodzące w człowieku są odbiciem zjawisk i procesów zachodzących w otaczającym go świecie. Właśnie w taki holistyczny sposób staram się spoglądać na leczona osobę.
Decydując się na strategię leczenia biorę pod uwagę konstytucję psycho-ficzną pacjenta, jego sytuację życiową, rytmy biologiczne i aktualny wzorzec chorobowy.

KonfuziW TMCh wzorce chorobowe są opisywane za pomocą metafor, których źródło znajdziemy w naturalnej przyrodzie. Patrząc powierzchownie możemy ulec wrażeniu 'nie naukowości' TMCh, jednak osoby dociekliwe, swoim otwartym umysłem będą w stanie zgłębić i zachwycić się precyzją analogii. Dlatego aby być prawdziwym specjalistą TMCh nieodzowne jest kultywowanie własnej duchowości, czas poświęcony na medytację i ćwiczenia energetyczne jest inwestycją. Nie chodzi tu tylko o przenikliwość umysłu, który ma dokonać trafnej diagnozy, ważne są też siły witalne i idąca za nimi 'energetyka' specjalisty, to one stanowią o jakości zabiegu akupunktury.

Konfucjańskim aspektem TMCh jest metodologia, tj. systemy porządkowania wiedzy, strategia leczenia, tworzenie receptur ziołowych i akupunkturowych. Rządzą nimi pewne określone zasady, jednak nie stosuje się ich schematycznie, są jedynie rodzajem 'rusztowania', na którym opiera się również intuicyjny osąd.

Chińczycy od zarania swych dziejów znali i cenili także dietę, gimnastykę i ćwiczenia oddechowe, szczególnie jako zabiegi zapobiegawczo rehabilitacyjne. Wyrazem tej filozofii był zwyczaj opłacania lekarza tak długo, jak długo jego pacjent był zdrowy. Poznając podstawy TMCh, a w tym dietetyki, każdy z nas sam po części staje się własnym lekarzem.

W pojęciu TMCh zdrowie, to dynamiczna równowaga człowieka.
Zachwianie jej objawia się chorobą.
Zadaniem specjalisty TMCh jest przywrócenie tej równowagi za pomocą różnych metod poprawy zdrowia. Oczywiście żaden specjalista nie dokona zmian w chorej osobie jeśli ona nie wyrazi pełnej woli transformacji. Aby powrócić do zdrowia, szczególnie w przypadku problemów przewlekłych, trzeba zmiany trybu życia. Jeżeli osoba leczona jest rzeczywiście zainteresowana pozytywnymi zmianami, które doprowadzą jej życie do zdrowia i harmonii, to przy współudziale specjalisty TMCh ma wszelkie podstawy by osiągnąć sukces.
 
Leczenie medycyną chińską na zachodzie, to najczęściej praca na ugorze. W 'naszej' dietetyce panuje nie jedno dziwaczne i nieprawdziwe przekonanie. Spotkałam się z opinią, że korzystnie jest pić dużo schłodzonej wody i jeść jak najwięcej surowych warzyw, aby spalić wiecej kalorii podczas trawienia i osiagnąć zdrową sylwetkę. Stwierdzenie to ma logiczne podstawy w postacji liczenia kalorii, jednak w typowy dla umysłu zachodniego sposób nie odwołuje się do człowieka jako całości. Założenie to nie bierze pod uwagę konstytucji osoby, a także faktu, że nadmiarem zimnych, surowych posiłków konsekwentnie osłabiamy naszą moc trawienną. Z czasem pojawiają się wzdęcia, gazy a nawet nietolerancja pokarmowa. Z kolei na Wschodzie lekarz i pacjent używają tej samej nomenklatury (każdy chińczyk wie co to qi i jej swobodny przepływ;), mają podobne spojrzenie na naturę zdrowia i choroby, a także zrozumienie jakie warunki życia i nawyki żywieniowe wywołują chorobę czy pomagają w wyzdrowieniu. Pacjent sam próbuje wszystkich znanych mu sposobów, aby wrócić do zdrowia o własnych siłach, robi to nie tyle z oszczędności co z powodu tradycyjnego nastawienia człowieka wschodu. Lekarz udziela kilku dodatkowych wskazówek dotyczących szczególnie korzystnych potraw i w razie potrzeby zaleca recepturę ziołową i akupunkturę.
 
W naszej zachodniej kulturze również istnieje medycyna naturalna, wskazówki żywieniowe zgodne z porami roku i stanem zdrowia. Chociaż przetrwały one do dnia dzisiejszego w mocno okrojonej formie, to warto się nimi inspirować i dostrzegać łączność tradycyjnej myśli Wchodu i Zachodu.

Być może zainteresują Cię inne wpisy o podobnej tematyce:

Jajka Przedwiośnie - czas przejściowy - DOJO

Komentarze:

21-09-2014 23:28 | autor: WIOLA
Gratulacje! Bardzo profesjonalna strona, świetne grafika i informacje.
Dziękuję za dzielenie się tak cenna wiedzą w tak przystępny sposób.

Napisz komentarz:

Imię / nick:
Adres e-mail: (nie będzie publikowany)
Treść: