Zupę dyniową można przyrządzić na dziesiątki sposobów. Ten przepis jest wzbogacony soczewicą, co czyni go pełnowartościowym, jednogarnkowym posiłkiem.
Zupa dyniowo-soczewicowa
Dynia
Dietetyka chińska postrzega ją jako warzywo należące do Przemiany Ziemi o termice neutralnej. Pomiędzy niektórymi odmianami są małe wahania termiczne...
Dyniowy krem z wędzonym twarogiem
Dynia nadal króluje. Tym razem z moim ulubionym wędzonym akcentem. Zamiast twarogu można użyć wędzonego tofu.
Prosty chleb pieczony wg 5 przemian
Chociaż nie lubię słodyczy, to uwielbiam złożone węglowodany w postaci zbóż i ich przertworów.
Tabele produktów żywnościowych
Jeśli gotujecie wg 5 przemian, a nie pamiętacie w jakiej przemianie znajdują się poszczególne produkty, to zachęcam do korzystania z tabel. Mają wygodna wyszukiwarkę.
Pizza wg 5 przemian
Pizzę przyrządzam z zaledwie z odrobiną sera koziego (można w ogóle pominąć) i bukietem przypraw w zwiazku z czym nie stanowi ona ryzyka zaśluzowania organizmu.
Poori
Uwielbiam te nadymające się placki smażone w rozgrzanym ghee lub oleju (używam rzepakowego, tłoczonego na zimno).
Dal - zupa soczewicowa
Soczewica jest bardzo łagodnym strączkiem, bez problemów strawią ją nawet osoby nie tolerujące fasoli.
Placek z warzywami wg 5 przemian
Dzisiejsze danie ma neutralną, lekko ciepłą termikę. Jest odżywcze i nawilżające.
Paprykarz jaglano sojowy wg 5 przemian
Pasty do chleba przygotowuje się szybko, można je trzymać kilka dni w lodówce, są zdecydowanie lepsze i zdrowsze niż pasty i pasztety z puszek.
Filozoficznym podłożem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest Taoizm i Konfucjanizm.
Taoizm zawsze był i jest do dziś sposobem życia, którego celem jest poznanie Rzeczywistości leżącej u podstaw wszystkiego, zaś konsekwencją tego procesu jest połączenie się z Nią w Jedno. Ta Rzeczywistość utożsamiana jest z najwyższą świadomością, życiodajną energią, w innych częściach świata nazwana Bogiem, Naturą Buddy, Uniwersum, w starożytnych Chinach została nazwana Tao, czyli Drogą, Ścieżką – czymś, czego należy osobiście i w pełni doświadczyć.
Droga lub Ścieżka sugeruje podróż, ruch, działanie, czyli dynamikę procesu, w wyniku którego praktykujący dociera do Prawdziwej Rzeczywistości. Będąc w Drodze dążymy do zachowania równowagi między codzienną przyziemnością a duchowym - niebiańskim aspektem życia człowieka.
W TMCh wzorce chorobowe są opisywane za pomocą metafor, których źródło znajdziemy w naturalnej przyrodzie. Patrząc powierzchownie możemy ulec wrażeniu 'nie naukowości' TMCh, jednak osoby dociekliwe, swoim otwartym umysłem będą w stanie zgłębić i zachwycić się precyzją analogii. Dlatego aby być prawdziwym specjalistą TMCh nieodzowne jest kultywowanie własnej duchowości, czas poświęcony na medytację i ćwiczenia energetyczne jest inwestycją. Nie chodzi tu tylko o przenikliwość umysłu, który ma dokonać trafnej diagnozy, ważne są też siły witalne i idąca za nimi 'energetyka' specjalisty, to one stanowią o jakości zabiegu akupunktury.
Konfucjańskim aspektem TMCh jest metodologia, tj. systemy porządkowania wiedzy, strategia leczenia, tworzenie receptur ziołowych i akupunkturowych. Rządzą nimi pewne określone zasady, jednak nie stosuje się ich schematycznie, są jedynie rodzajem 'rusztowania', na którym opiera się również intuicyjny osąd.
Chińczycy od zarania swych dziejów znali i cenili także dietę, gimnastykę i ćwiczenia oddechowe, szczególnie jako zabiegi zapobiegawczo rehabilitacyjne. Wyrazem tej filozofii był zwyczaj opłacania lekarza tak długo, jak długo jego pacjent był zdrowy. Poznając podstawy TMCh, a w tym dietetyki, każdy z nas sam po części staje się własnym lekarzem.
Zachwianie jej objawia się chorobą.
Dziękuję za dzielenie się tak cenna wiedzą w tak przystępny sposób.